Přejít k obsahu

Děti milují mobily, ale zvládnou i praktické dovednosti

Jan Cieslar

17. 01. 2019

  • Události
  • Česko
Nejoblíbenější věcí mezi dětmi je mobilní telefon. Desetina z nich tráví na internetu více než pět hodin denně, přesto jich prý polovina zvládne sama rozdělat oheň či zatlouct hřebík
a třetina umí přebalit miminko. Vyplývá to z výsledků projektu ČSÚ Minisčítání 2018.

Nejpopulárnější nadpřirozenou schopností je cestování časem a zastavení času (shodně 20 %), schopnost stát se nesmrtelnými si vybralo 13 % dětí. Přebalit miminko umí třetina žáků, poskytnout první pomoc 47 %, zatlouct hřebík 63 %, rozdělat oheň na ohništi 52 % a 49 % si dovede přišít knoflík.
„Minisčítání ukázalo, jak důležité jsou pro dnešní děti moderní informační technologie. Zajímavé přitom je, že se zároveň polovina z nich považuje za manuálně zručné. Dovedou zacházet s pracovními nástroji a třeba při pobytu v přírodě zvládnou samy rozdělat oheň na tábořišti,“ shrnuje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček závěry projektu, který má rozšířit statistickou gramotnost mezi dětmi a upozornit na blížící se Sčítání lidu, domů a bytů 2021.
Nejoblíbenější věcí je mobil, který by si jako jediný předmět vybralo ze širšího seznamu plných 43 % dětí, 31 % by volilo počítač nebo notebook s internetem. Celkem 11 % dětí tráví denně více než 5 hodin na internetových stránkách nebo na mobilních aplikacích. Žádného blízkého kamaráda nebo kamarádku nemá 6 % dětí, naopak 33 % jich má více než čtyři. Navštívit Austrálii je přáním 9 % dětí, do Severní Ameriky by se rádo podívalo 23 %, po Evropě 17 % a 22 % by s nadšením vyrazilo do vesmíru. Čištění zubů je pro 73 % žáků činností, kterou provádějí dvakrát denně, ovšem 1 % z nich uvedlo, že dentální hygienu zcela zanedbávají.

Kdybys byl ministrem školství, jaké předměty bys zrušil?

Kdybys byl ministrem školství, jaké předměty bys zrušil?
Zdroj: ČSÚ, Minisčítání 2018

Děti vědí, kolik stojí jídlo

Ukázalo se také, že děti mají poměrně dobrý přehled o cenách běžných potravin. Celkem 59 % z nich správně uvedlo, že litr polotučného mléka stojí 10 až 20 Kč. Při štědrovečerní večeři vede kuřecí řízek (44 %) nad kaprem (33 %), z toho nejrozšířenější je kuřecí řízek v Ústeckém kraji (65 %). Bezmasé jídlo 24. prosince večeří pouze 2 % dětí, nejvíce z nich ve Zlínském kraji.
„Dozvěděli jsme se, že 41 % dětí nikdy nevidělo dojení krav. Dalších 6 % prý nikdy neslyšelo kukačku a nevidělo včelí úl, a 2 % dětí dokonce nikdy v životě nebyla v lese,“ upozorňuje Helena Koláčková, vedoucí oddělení internetu v odboru vnější komunikace ČSÚ.
Celkem 47 % dětí chodí do školy pěšky, 28 % pak jezdí autobusem a 18 % vozí rodiče autem. Cesta do školy trvá většinou 5 až 15 minut. Nejméně oblíbeným předmětem ve škole je zpěv, který by zrušila pětina dětí. Čeština se umístila na dalším místě, tento předmět by zrušilo 12 % z nich.
Do historicky čtvrtého Minisčítání se zapojilo celkem 26 014 dětí z 1 956 tříd z 386 základních škol a víceletých gymnázií. Přestože zachovává principy standardních statistických šetření, není vzhledem k dobrovolnosti reprezentativní. Vyplňování on-line dotazníku s 19 otázkami probíhalo letos od 1. října do 16. listopadu. Většina respondentů byla ve věku 10 až 15 let. Na webu zveřejněné výsledky umožňují srovnávat data mezi jednotlivými třídami, školami, městy či regiony. Učitelé s nimi mohou pracovat v hodinách prostřednictvím tabulek a grafů v různých formátech. Více ZDE, ZDE.