Přejít k obsahu

Výběr statistických zajímavostí ze světa

Eva Henzlerová

14. 04. 2015

  • Události
  • Svět
Na Novém Zélandu pracuje na plný úvazek jen každý druhý. 20 % o dovolené v zemi ohně a ledu je stále větší záje. V síti už i v subtropickém ráji. Otcové na rodičovské dovolené.

Na Novém Zélandu pracuje na plný úvazek jen každý druhý

Podíl osob, které v zaměstnání tráví více než 50 hodin týdně, se podle údajů zveřejněných novozélandským statistickým úřadem snížil v roce 2013 na 20 %. Pokračoval tak trend z počátku tisíciletí, kdy v roce 2001 pracoval více než 50 hodin každý čtvrtý a o pět let později, v roce 2006, to už bylo o dva procentní body méně.
Na plný úvazek pracovala téměř polovina ekonomicky aktivních Novozélanďanů (48 %), přičemž jejich podíl se pohyboval od 31 % v regionu Kawerau až po 62 % v reginu Queens­town Lakes. Mezi osobami staršími 65 let pracoval v roce 2013 na plný úvazek každý dvacátý, na částečný úvazek pak téměř každý osmý.
Bez zajímavosti není ani skutečnost, že mezi různými etnickými skupinami jsou značné rozdíly ve způsobu péče o děti. Mezi Maory a příslušníky tichomořských etnik 42 %, resp. 41 % pečuje o své předškolní děti v domácím prostředí, v ostatních etnických skupinách je to necelá třetina (30 %). Tyto rozdíly jsou však do značné míry vysvětlitelné rozdílnou mírou zaměstnanosti žen z jednotlivých skupin.
Více ZDE.

20 % o dovolené v zemi ohně a ledu je stále větší záje

V roce 2014 dosáhl celkový počet přenocování na Islandu 5,5 mil. To znamenalo meziroční nárůst o více než 20 %. Na celkovém počtu přenocování v hotelech, hostelech či kempech se ze čtyř pětin podíleli cizinci. Nejčastějšími návštěvníky jsou občané USA (391 tis.) následováni obyvateli Německa (463 tis.) a Velké Británie (426 tis.). V roce 2014 na Islandu alespoň jednou přenocovalo také více než 19 tis. občanů ČR. Mezi obyvateli Slovenska není Island tak populární destinací. V loňském roce jich zde část své dovolené strávily pouhé 2 tis.
Více ZDE.

V síti už i v subtropickém ráji

Mezi lety 2009 a 2014 se podíl domácností, které na Šrí Lance vlastní počítač s internetem, zvýšil na dvojnásobek a dosáhl 22,4 %. V městských oblastech je počítač v každé třetí domácnosti, ve venkovských regionech pouze v každé páté. Z těch domácností, které mají vlastní počítač, ať desktop či laptop, si jej pouhých 5 % poprvé pořídilo již před rokem 2001. Většina (65 %) si počítač koupila až v posledních pěti letech. Nikterak nepřekvapí, že si s počítačem rozumí nejvíce mladí lidé ve věku 15–24 let, a to každý druhý.  Mezi dětmi ve věku 5–9 let používá počítač každé osmé, ale z osob starších 50 let jen asi každý patnáctý.
Více ZDE.

Otcové na rodičovské dovolené

Podle německého statistického úřadu zůstávají téměř čtyři z pěti otců, kteří pobírají rodičovské příspěvky, na rodičovské dovolené nejkratší možnou dobu – jen dva měsíce. Přitom průměrná délka otcovské dovolené v roce 2013 byla 3,1 měsíce. Nejdéle jsou s dětmi doma otcové ve spolkové zemi Brémy, a to více než čtyři měsíce. Nejkratší dobu stráví se svými dětmi otcové v Durynsku, Bavorsku a Bádensku-Württembersku. Více ZDE.